Opublikowany przez: monika.g
Autor zdjęcia/źródło: Jelitówka u dziecka @ freepik.com
Jelitówka u dziecka, znana również jako grypa żołądkowa lub grypa jelitowa to ostry nieżyt żołądkowo-jelitowy. Jej przyczyną są wirusy (szczególnie rotawirusy grupy A oraz rzadziej adenowirusy i norowirusy), więc leczenie jej antybiotykiem jest bezpodstawne. Dziecku możemy ulżyć łagodząc objawy choroby takie jak wymioty, biegunkę, ból brzucha czy gorączkę. Leczenie polega więc na zachowywaniu odpowiedniej diety i nawadnianiu dziecka.
Na grypę jelitową najbardziej narażone są maluchy do 3. roku życia uczęszczające do żłobków i przedszkoli. Za wystąpienie objawów choroby odpowiedzialne są głównie rotawirusy oraz adenowirusy i norowirusy. Rozprzestrzeniają się one głównie drogą fekalno-oralną, ale istnieje też ryzyko zakażenia drogą kropelkową. Pierwsze objawy pojawiają się na 1-2 dni po kontakcie z osobą chorą. W sezonie jesienno-zimowym najczęściej jelitówkę u dzieci powodują rotawirusy. Aby uniknąć ostrych objawów choroby najlepiej jest dziecko zaszczepić.
Jelitówka u dziecka może być bardzo niebezpieczna, ponieważ wymioty i biegunka oraz niechęć malca do przyjmowania pokarmów odwadniają dziecko. W wyniku grypy jelitowej może więc dojść do umiarkowanego lub ciężkiego odwodnienia, które powoduje spadek masy ciała oraz ma poważne następstwa. Dziecko staje się niespokojne lub apatyczne, ma podkrążone oczy i wysuszone śluzówki jamy ustnej, skóra traci jędrność i sprężystość, maluch pije łapczywie lub niechętnie. W skrajnych przypadkach ostrego odwodnienia może nawet dojść do utraty przytomności.
Nie istnieją żadne leki, które zwalczałyby wirusy, więc leczenie jelitówki u dziecka jest tylko objawowe. W żadnym przypadku nie pomoże tu antybiotyk, który zwalcza bakterie, a nie wirusy. Leczenie jelitówki polega na łagodzeniu objawów i stworzeniu dziecku jak najlepszych warunków, które pomogą mu łagodnie przejść przez chorobę i szybko wrócić do zdrowia.
Najważniejsze w czasie grypy jelitowej jest nawadnianie. Podawaj dziecku najlepiej czystą, niegazowaną, przegotowaną i ostudzoną wodę bardzo często i małymi łyczkami, najlepiej łyżeczką. Dobrze jest też podawać malcowi specjalne preparaty nawadniające z elektrolitami.
Nie zalecane są natomiast soki i słodzone herbaty czy inne słodkie napoje, ponieważ zawarte w nich cukry powodują nasilenie biegunki. Malec powinien więc dużo pić, a oprócz tego stosować dietę taką samą jak przed chorobą. Nie ma specjalnych wskazań dietetycznych dla chorych na jelitówkę, mogą oni jeść to samo co do tej pory. Oczywiście dzieci w czasie choroby będą miały słabszy apetyt, nie zmuszaj więc malucha do jedzenia jeśli nie chce lub podawaj mu mniejsze porcje. Gdy nieprzyjemne objawy ustąpią apetyt powróci.
Jeśli u malca występuje gorączka podawaj mu leki przeciwgorączkowe. Wspomagająco możesz zastosować u dziecka również probiotyki (zarówno naturalne np. w jogurcie, jak i suplementy), które wspomogą odbudowywanie się flory bakteryjnej jelit naruszonej przez biegunkę.
Pamiętaj, że na biegunkę nie można podawać dzieciom leków przeciwbiegunkowych takich jak aktywny węgiel, ani środków zapierających (np. z loperamidem). Biegunka w czasie jelitówki u dziecka pełni ważne zadanie, bo oczyszcza organizm z wirusów, dlatego nie można jej hamować. Trzeba jedynie uzupełniać tracone w jej przebiegu płyny poprzez intensywne nawadnianie organizmu.
Zwykle leczenie objawowe w domu przynosi znaczną poprawę i malec już po 3-4 dniach czuje się znacznie lepiej, a objawy ustępują. Jeśli jednak zauważysz któryś z poniższych objawów jak najszybciej udaj się z dzieckiem do lekarza, ponieważ może ono wymagać leczenia w warunkach szpitalnych i nawadniania dożylnego:
ZOBACZ TAKŻE:
Do kiedy nauczanie zdalne w szkołach? Minister edukacji wyjaśnia
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.